covid-19

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Od samého počátku roku zpravodajská média ve zvýšené míře publikovala zprávy, které znepokojovaly širokou veřejnost a probouzely obavy z šíření viru covid-19. Nebyla to první co se pokoušely Neúměrně zvýšená pozornost vedla k tomu, že již 2. března 2020 – den poté co byla v ČR potvrzena první nákaza tímto virem – byla proděkanem FEL ČVUT Jiřím Jakovenkem přijata první opatření, která se týkala původně jen těch, co se vraceli z rizikových zemí.

Všeobecná hysterie opanovala celou ČR, jejíž vláda, pod taktovkou Andreje Babiše, rozhodla 10. března o uzavření škol a následně vyhlásila nouzový stav (12.3.2020), který jí umožnil zavést řadu omezení. To vše v situaci, kdy v celé ČR nebyla ani stovka nakažených – první nákaza tímto virem byla potvrzena 1. března 2020. A k prvnímu úmrtí, které mělo být způsobené tímto virem, došlo až 18.3.2020 – šlo o 95 letého muže, s chronickými srdečními problémy.

Zajištění výuky

K obnovení výuky v letním semestru 2020 již nedošlo. Všeobecný strach z koronaviru, neustále živený zprávami z postižených zemí totálně ochromil celou republiku, ačkoliv se žádný mimořádný nárůst úmrtí ještě nekonal. Ale brzy na něj mělo dojít. Ovšem nikoliv v důsledku virového onemocnění, ale nesmyslných nařízení a později možná i vynuceného očkování.

V samém závěru svého blogpostu Ostře sledovaná úmrtí, naposled aktualizovaného 29. dubna 2020, jsem predikoval, že bych se ani nedivil, kdybychom za první čtvrtletí měli nejnižší možnou mortalitu za uplynulých 30 let. A že jsem se nemýlil, dokazuje i má listopadová rekapitulace. Nicméně neobvyklý nárůst úmrtí tu přeci jenom byl, ale počet nakažených tomu neodpovídal a tak jediným vysvětlením mohla být pouze nedostatečná diagnostika.

Byl jsem zvědav, jaká opatření během léta přijme Ministerstvo školství pro další školní rok, aby redukovalo možnost šíření koronaviru mezi žáky a studenty, ale neudělalo nic. Školy začaly od září normální výuku, jako by se nic nedělo a důsledkem byla tzv. „učitelská vlna”, která vypukla během první poloviny října, během níž ochořela koronavirem většina učitelů ZŠ, které byly opět uzavřeny. A tak se ze dne na den musely všechny druhy škol přeorientovat na vzdálenou výuku.

V rámci ČVUT to byl náročný úkol zejména pro vyučující a cvičící, protože laboratoře DC a DCE byly na vzdálenou výuku připraveny již od jara.

Chaos a očkovací nátlak

V té době již byly ve zrychleném řízení schváleny první vakcíny, takže se kola očkovacího byznysu mohly začít otáčet.

Ve slepé víře v účinnost očkování tak většina očkovaných přestala brát ohled na ostatní, a počet nakažených začal exponenciálně růst, přičemž se házela vina za jeho šíření na neočkované, kteří začali být ostrakizováni, ačkoliv šlo o kolosální nesmysl, protože se museli – na rozdíl od očkovaných – pravidelně testovat antigenními testy.

Mnozí podlehli nátlaku, ale zpětně už nikdo nezjistí, zda jejich úmrtí nezapříčinila reakce organismu. Vliv mRNA vakcíny na zvýšení srážlivosti krve, které může vést k infarktu či mrtvici, byl bagatelizován. A naopak každý zesnulý který byl v době úmrtí nakažen koronavirem byl vykazován jako oběť koronaviru – bez ohledu na to, zda byl či nebyl příčinou úmrtí. Velké procento zesnulých vykazovaných coby oběti koronaviru, bylo přestárlých, co by tak jako tak zemřeli. Mnoha z nich ukrátilo život přerušení sociálních vazeb. A u mnoha z nich vedlo ke zhoršení zdravotního stavu soustředění nemocniční péče na záchranu pacientů s koronavirem.

Jako jeden z mála jsem tomuto nátlaku odolal. Průběh onemocnění ženy, učitelky která onemocněla v říjnu 2020, zcela jasně ukázal, že onemocnění není ani zdaleka tak nakažlivé, jak se všichni domnívali. Z celé naší domácnosti, ve které mimo jiné žije i 80 letá babička, totiž nikdo jiný neochořel. Ale bylo jasné, že je potřeba to brát vážně – stejně jako každé jiné virové onemocnění. Ani mně se nakonec onemocnění nevyhlo. Stačilo oslabení organizmu, během prudkého poklesu teploty 1. dubna 2022, a virus si našel cestu i ke mně.