VMware

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

VMware, původně vznikl jako virtualizační nástroj, který měl usnadnit práci vývojářům. Jako takový tedy běžel vždy v rámci jiného OS, skrz který bylo možné se dostat na jeho administrační konzoli. Teprve později (s VMware GSX serverem) se objevila administrační konzole založená na přístupu klient-server. Jelikož se fa. VMware snažila o zachovávat platformní neutralitu, založila své řešení pro přístup k virtualizovaným strojům na VNC protokolu. Využila tak s výhodou již existujícího řešení s řadou klientů pro nejrůznější platformy.


Aplikace

VMware Player

Na pracovních stanicích a serverech

VMware Workstation

Na pracovních stanicích a serverech

Pokud vmware Workstation 9 odmítá na linuxu pracovat s 3D akcelerací přes OpenGL, tak by mělo pomoct přidat do vmx souboru příslušného virtuálu řádek:

mks.gl.allowBlacklistedDrivers = TRUE

a doinstalovat knihovnu pro S3 kompresi textur libtxc_dxtn1.

VMware vSphere Hypervisor (ESXi)

VMWare ESXi server je hypervizor, který je volně k dispozici (platí se až za nadstavbu vSphare). Pro běh ESXi serveru je potřeba mít slušný serverový hardware (Intel je většinou OK), protože ESXi je založeno na hodně modifikovaném linuxovém jádře s odladěnými ovladači pro servrové záležitosti. Nejsou tak k dispozici ovladače pro jiný exotický HW (např. síťové karty, ...).

Instalace

ESXi server se instaluje z CD, jehož obraz lze stáhnout přímo ze stránek VMWare (po registraci). Po nabootování z CD dojde k instalaci hypervizoru na první systémový disk. Prakticky nelze během instalace nic ovlivnit. Instalace trvá cca 5 minut. Po nabootování stroje z disku ESXi vyzve k nastavení root hesla a konfiguraci sítě.

Správa

Veškerá správa ESXi serveru se provádí přes administrační konzoli VMware vSphare Client (pouze win32/64), která se připojí k hypervizoru.

Upozornění Zejména s provozování 64-bitových hostů (Win 2008R2 server) bývá problém s podporou long-mode na HW hostitele - v takové situaci nabídne ESXi spustit hosta v paravirtualizaci. Řešením bývá upgrade BIOSu hostitele, a zapnutí podpory pro VT-x/VT-xd, 64 bit v BIOSu.


Použití

co co co