Non-Diskless

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Non-Diskless
Je systém nainstalovaný na lokálním blokovém zařízení, který je technicky možné provozovat bez závislosti na připojení k externí infrastruktuře. Od Half-Disklessu se liší tím, že má všechny soubory (tedy nejenom zavaděč a jádro) uložené na lokálním blokovém zařízení. Pro vzdálený přístup k těmto souborům musí být zapnutý, připojený k síti, se spuštěnou službou, která ten vzdálený přístup umožní. Nejsou-li splněny všechny uvedené podmínky, jsou jeho data nedostupné.
Údržba většího počtu takových strojů je komplikovaná a časově náročná, pokud administrátor nemá možnost využít disklessovou infrastrukturu.

Popis

Tahle koncepce umožnila expanzi levných víceúčelových PC (Personal Computer – osobní počítač), vybavených rotačními pevnými disky. Relativně levná PC byla určena k tomu, aby si je obsluhoval přímo koncový uživatel, nikoliv specializovaný počítačový odborník nebo technik, proto k nim byla dodávaná podrobná dokumentace.

Šlo o počítače, u kterých se původně ani nepočítalo s připojením k internetu. Ještě na počátku 20. století mívalo v ČR obvykle ethernetovou kartu (10Mbit) jen repasované PC, které se původně používalo v rámci lokální internetové sítě nějaké velké západní instituce. Pro domácí PC byl ke koupi modem pro vytáčené připojení, který umožňoval zhruba 100 násobně pomalejší připojení (56kiB). Teprve prudký rozvoj Wi-Fi technologií a mobilního internetu během prvního desetiletí 21. století situaci zcela zásadně změnil.

Administrace Non-Diskless systému

Non-Diskless systém je možné vzdáleně spravovat jen pokud je připojen k síti a má spuštěnou aplikaci, která umožňuje vzdálený přístup.

Uživatelská data

Na uživatelská data, která jsou rovněž lokálně uložená, se lze dostat z jiného počítače jedině pokud má Non-Diskless systém spuštěnou aplikaci, která umožňuje vzdálený přístup a je připojen k síti.

Jenže většina uživatelů Non-Diskless systémů má jinou prioritu než si překopírovat po síti data ze stroje A na stroj B. Obvykle stroj B nemají a klíčový problém Non-Diskless strojů A (obzvláště notebooků) je, že s nimi nenávratně mizí i uložená data. Proto se častěji využívají služby, které sledují zda mají k dispozici připojení do internetu, a pokud ano využívají téhle příležitosti k tomu, aby na pozadí synchronizovaly lokálně uložená data s úložištěm v cloudu – stejně tak se řeší i uživatelská data z mobilních telefonů.

FAQ