Puppet (instalace)

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Následující postup instalace a konfigurace byl realizován v rámci distribuce Debian wheezy amd64.

Poznámka Většina linuxových distribucí umožňuje obě části - jak klienta, tak server nainstalovat přes svůj standardní balíčkovací systém. Výchozí konfigurace - nastavení cest k adresářům, atp. - tak nemusí být na jiné distribuci stejná a může se mírně lišit.

master

Abychom mohli Puppet používat, musíme mít stroj který bude fungovat jako server - master. S ním pak budou komunikovat agenti z ostatních nodů.

Serverová část Puppetu je v Debianu součástí balíku, který se jmenuje puppetmaster. Nainstalovat ji lze přes APT, který by se měl postarat o splnění potřebných závislostí[1]:

Poznámka
 root@master~# apt-get install puppetmaster

http://www.thingsidoinlinuxwhenbored.info/?p=38

V defaultní konfiguraci serveru je třeba zakomentovat úložiště ssl certifikátů ve /var/lib/puppet proto, aby bylo možné udržovat vydané certifikáty přes git.

To zda démon puppetmaster opravdu běží můžete ověřit lokálně přes ps -ef

Poznámka
 root@master~# ps -ef | grep master
 puppet    1849     1  0 srp02 ?        00:16:28 /usr/bin/ruby1.8 /usr/bin/puppet master

agent

Master - stroj na kterém je nainstalován balík puppetmaster a běží démon, který komunikuje s agenty obvykle začínáme puppetizovat jako první. To znamená, že i na něm musí být nainstalován agent

V Debianu se balík pro klienta jmenuje puppet a i jeho instalaci lze provést přes APT:

Poznámka
 root@master~# apt-get install puppet
Upozornění Ve výchozí konfiguraci je automatické spouštění agenta v souboru /etc/default/puppet zakázáno (v proměnné START). Povolte ho, až když budete mít připravený použitelný manifest.
  1. Ale nemusí. Nastavení potřebných závislostí je totiž u Debianu záležitostí maintainera balíku, který mohl nějaký balík opomenout.