KVM (spuštění virtuálního stroje)

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nastavení sítě

Nastavení síťového zařízení pro virtuální stroj se provádí volbou -net. Defaultně tato volba bez dalších předaných parametrů vytvoří jedno síťové rozhraní, emulující síťovou kartu Intel 82549EM Gigabit, připojené na hlavní síťové rozhraní hostitele přes NAT. Stejný efekt by měla následující sekvence:

Poznámka
... -net nic,vlan=0,model=e1000 -net user ...

nic

Chceme-li nakonfigurovat pro virtuální stroj více síťových karet, musí být nakonfigurovány přes volbu -net s parametrem nic ( zkratka znamená Network Interface Card ). Dalšími parametry které mohou (ale nemusí) být nastaveny všechny lze nastavit pro každé takové rozhraní:

  • vlan - na kterou je má QEMU interně připojit (Nemá nic společného s vlan ve vašem systému!)
  • MAC adresu síťové karty - software ve virtuálním stroji může být svázán s určitou konkrétní MAC adresou
  • model síťové karty - použitý ovladač ve virtuálním stroji bude mít vliv na propustnost síťového rozhraní. Je-li nastaveno více síťových karet stejného modelu může nastat problém..
Poznámka Speciálně u síťových rozhraní, které pojedou přes virtio-net lze nastavit další parametry, které umožňují emulovat síťovou kartu na PCI-E. Z hlediska běžného nasazení však nejou podstatné

Použitelné modely síťových karet z hlediska propustnosti...

e1000
Emulace skutečné síťové karty Intel 82549EM Gigabit je v QEMU výchozí, pokud však nemá virtualizovaný systém pro tuto síťovou kartu nainstalovaný ovladač, musíte vyzkoušet některé jiné z následujících zařízení.
ne2k_pci
Realtek RTL-8029(AS) byla pouze 10 megabitová síťová karta, jedna z posledních které ještě podporovaly koaxiální kabeláž. Tuto síťovou kartu však bylo možné rozchodit pod DOSem
pcnet
Gigabajtová síťová karta, která se hlásí jako AMD 79c970 [PCnet 32 LANCE]] je součástí vmware tools
rtl8139
Tato 100 megabitová síťová karta byla nejběžnější neintelovská síťovka, je u ní výhodou že má ovladač přímo ve Windows XP
virtio
Virtio network device je virtuální síťová karta. Ovladač pro Windows lze stáhnout z webu fy. Red Hat inc.. Ovladač v linuxovém jádře virtuálního stroje se jmenuje virtio-net.

none

Volba -net s parametrem none se používá pro odpojení nakonfigurované síťové karty, od sítě. Jak už bylo zmíněno, QEMU pro každé nastavené síťové rozhraní automaticky použije NAT (viz parametr user).

user

Volba -net s parametrem user připojí síťové rozhraní virtuálního stroje přes NAT. Konfigiraci síťového rozhraní ve virtuálu pak zajistí interní DHCP server. Tento DHCP server dalšími parametry konfigurovat, tak, že lze např. tímto způsobem testovat bezdiskové spouštění virtuálního stroje, atp.


socket

Virtuální stroje lze vzájemně mezi sebou spojovat - bez toho, že by musely mít přístup do vnější sítě - přes sokety.


tap

QEMU umožňuje virtuálnímu stroji použít také nakonfigurované TAP zařízení. Nevýhodou je, že pro jeho nahození musí mít ten, kdo virtuální stroj spouští, práva k síťové konfiguraci hostitele. To sebou pochopitelně nese riziko nechtěného nabourání sítě.

vde

Jak je pojednáno v předchozí kapitole - KVM (konfigurace sítě), QEMU má podporu pro virtuální switche VDE. Tzn., že se pro síťové zařízení virtuálního stroje při jeho spuštění automaticky vytvoří příslušná virtuální zásuvka, bez toho, že by bylo nutné volat nějaký další externí skript.

VDE tak dává široké možnosti pro práce se sítí, od testování síťové konfigurace až po monitoring virtuálních strojů. Jednou z výhod VDE totiž je, že lze přístupová práva nastavovat rovnou u virtuálních switchů, takže i uživatelé mohou spouštět virtuální stroje, bez toho že by museli mít zároveň práva ke konfiguraci síťové infrastruktury hostitele.

VPS s Linux OS

Ve výchozím nastavení má linuxové jádro aktivovaný tzv. elevator - scheduler, který optimalizuje řazení I/O operací HDD s ohledem na optimální pokrytí plochy ploten disku klasické konstrukce při jejich rotaci. Funkci lze elevatoru lze potlačit parametrem jádra:

elevator=noop

VPS s MS Windows