GRUB (bloková zařízení)

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


GRUB shell se velmi podobá klasickému linuxovému shellu. I jeho přístup k blokovým zařízením je podobný. Je proto dobré vědět, jak vlastně linuxový systém bloková zařízení "vidí".

V linuxu se k veškerým blokovým zařízením přistupuje přes tzv. nody (komunikační uzly), které se u novějších verzí linuxového jádra, které používají udev, vytvářejí dynamicky v rámci adresáře /dev. Jádro, má-li zaveden příslušný ovladač, identifikuje připojené zařízení a udev na základě této identifikace vytváří nody a symlinky do příslušných subsystémů.

Pojmenování nodu závisí na použitém ovladači a také počtu blokových zařízení využívajících stejný ovladač. To je velká výhoda linuxu, protože díky tomu je možné používat libovolný počet identických zařízení současně, a s každým z nich komunikovat samostatně.

Nevýhodou při dynamickém vytváření a rušení nodů je, že jsou-li bloková zařízení zapojena v jiném pořadí, může dojít ke zpřeházení nodů. Proto existují ještě tzv. subsystémy, do kterých udev umisťuje symlinky, vytvořené na základě dalších identifikačních údajů. Takže i když blokové zařízení od jádra dostane přidělen jiný nod, jeho symlink v rámci subsystému zůstává stejný.

Komplexní subsystém blokových zařízení je umístěn v adresáři /dev/disk. Tady lze najít symlinky vytvořené na základě dalších identifikačních údajů, umístění na sběrnici, unikátního id blokového zařízení (uuid), aj.

by-id
symlinky, jejichž název je složen z názvu subsydtému, přes který je zařízení připojeno a dalších identifikačních údajů získaných ze zařízení
by-uuid
symlinky pojmenované podle uuid blokového zařízení. V případě že je UUID shodné (což se může stát) se vytvoří pouze symlink na poslední identifikované zařízení
by-path
symlinky na všechna zařízení podle umístění na sběrnicích
by-label
Mají-li bloková zařízení nastavenu jmenovku (label)


IDE

/dev/hda

SATA

/dev/sda

NBD

/dev/nbd0

LOOP

/dev/loop0

RAID

/dev/md0
/dev/dm/

LVM

/dev/dm-0
/dev/mapper/