GRUB (bloková zařízení)

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

K veškerým blokovým zařízením v linuxu se přistupuje přes tzv. nody (komunikační uzly), které se u jader které používají udev vytváří dynamicky v rámci adresáře /dev. Jádro, má-li zaveden příslušný ovladač identifikuje připojené zařízení a udev na základě jeho identifikace vytváří nody a další symlinky.

Pojmenování nodu závisí na použitém ovladači a také počtu blokových zařízení využívajících stejný ovladač. To je velká výhoda linuxu, protože se nemůže stát, že by se dvě zařízení stejného typu snažily komunikovat prostřednictvím jednoho fixního nodu se stejným názvem. Díky tomu je možné používat libovolný počet identických zařízení současně.

Nevýhodou je, že při zapojení blokových zařízení v jiném pořadí, jim jsou přiřazeny i jiná jména nodu. Proto existují ještě tzv. subsystémy, do kterých udev umisťuje symlinky, vytvořené na základě dalších identifikačních údajů.

Komplexní subsystém blokových zařízení je umístěn v adresáři /dev/disk

by-id
symlinky, jejichž název je složen z názvu subsydtému, přes který je zařízení připojeno a dalších identifikačních údajů získaných ze zařízení
by-uuid
symlinky pojmenované podle uuid blokového zařízení. V případě že je UUID shodné (což se může stát) se vytvoří pouze symlink na poslední identifikované zařízení
by-path
symlinky na všechna zařízení podle umístění na sběrnicích
by-label
Mají-li bloková zařízení nastavenu jmenovku (label)


IDE

/dev/hda

SATA

/dev/sda

NBD

/dev/nbd0

LOOP

/dev/loop0

RAID

/dev/md0
/dev/dm/

LVM

/dev/dm-0
/dev/mapper/