KVM

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

KVM je zkratkou z anglického názvu této virtualizační metody Kernel-based Virtual Machine ( neboli česky: Virtualizační stroj založený na [linuxovém] kernelu ).

V praxi jde o stejný virtualizační princip jako používá VMware ESX server či Xen, kdy mezi fyzickým hardware a virtuálními stroji běží tzv. hypervizor, který se stará o rozdělování fyzických prostředků hostitele mezi jednotlivé virtuály.

Upozornění Na rozdíl VMware ESX serveru či Xenu, KVM neumí paravirtualizaci proto procesor hostitele musí mít hardwarovou podporou virtualizace. Tuto podmínku splňují všechny 64-bitové procesory fy. AMD (včetně mobilních), ovšem u procesorů fy. INTEL to až tak jednoznačné není. Také je třeba dávat pozor na nastavení biosu, ve kterém lze podporu virtualizace vypnout (AMD), nebo naopak zapnout (INTEL)

Vývoj KVM byl odstartován prakticky ihned poté, co se ukázalo, že vývojáři Xenu nejsou příliš ochotni jeho kód začlenit přímo do jádra. Navíc, když do hry vstoupil Citrix, cítil Red Hat tuto akvizici jako přímé ohrožení svých zájmů a proto aby do budoucna zabránil podobné situaci koupil firmu Qumramnet která začala vyvíjet SPICE - protokol podobný ICA protokolu.


Kompilace spice

Poznámka Vyžaduje nejprve nainstalovaný spice-protocol

libtool automake

devscripts

zdroj balíků z mentors

doinstalování chybějících balíků + balíků celt

Info k virtualizaci pod KVM O KVM