Difference between revisions of "gsdjvu (DjVuLibre)"

From DCEwiki
Jump to: navigation, search
m
m
 
Line 2: Line 2:
 
[[djvuxmlparser (DjVuLibre)|djvuxmlparser]] | [[bindery]] |
 
[[djvuxmlparser (DjVuLibre)|djvuxmlparser]] | [[bindery]] |
 
}}[[Kategorie:DjVu]]</noinclude><includeonly>=== gsdjvu ===</includeonly>
 
}}[[Kategorie:DjVu]]</noinclude><includeonly>=== gsdjvu ===</includeonly>
Ovladač fy. AT&T pro ghostscript, který umožňoval přímý tisk z postscriptu do DjVu souboru.
+
Aplikace [[gsdjvu (DjVuLibre)|gsdjvu]] je shellový wrapper k binární instanci ghostscriptu<ref>[ https://cs.wikipedia.org/wiki/Ghostscript Ghostscript] je interpreter souborů ve formátu PostScript (''.ps'') a PDF, který lze použít jako filtr k jejich převodu do rastrové grafiky.</ref>, rozšířené o dva speciální ovladače, které umožňují přímý tisk do DjVu formátu. Původní zdrojový kód, jehož vlastníkem byla firma AT&T, byly patentově chráněn, proto byl součástí projektu [[DjVuLibre]] pouze skript [[djvudigital (DjVuLibre)|djvudigital]], který bylo možné použít pouze když měl nainstalovaný ghostscript tyto ovladače k dispozici.
  
Původně nebyl součástí projektu [[DjVuLibre]]. Začleněn byl až v roce 2005, ovšem jeho kód není dlouhodobě udržovaný. Poslední podporovaná verze ghostscriptu 8.64<ref>[https://sourceforge.net/projects/ghostscript/files/GPL%20Ghostscript/8.64/ GPL ghostscript 8.64 na SourceForge]</ref> již v současné době nejde zkompilovat. Kód aplikace [[gsdjvu (DjVuLibre)|gsdjvu]] je udržován v samostatném git repozitáři [https://sourceforge.net/p/djvu/gsdjvu-git/ci/master/tree/ GSDjVu na SourceForge].
+
R. 2005 však AT&T zdrojový kód uvolnila pod [CPL licencí], což umožnilo vznik jeho opensource mutace, která se mohla stát součástí [[DjVuLibre]]. Protože ale jde o kód který je stále závislý na zdrojácích ghostcriptu, je udržován v samostatném git repozitáři [https://sourceforge.net/p/djvu/gsdjvu-git/ci/master/tree/ GSDjVu]. Proto také není standardní součástí distribučních balíků [[DjVuLibre]].
 +
 
 +
Chcete-li '''gsdjvu''' používat, nezbývá než se pustit do kompilace ze zdrojových kódů.
 +
 
 +
==== Kompilace gsdjvu ====
 +
{{Pozor|Především je nutno upozornit, že kód není systematicky udržovaný. V README se sice dočtete, že podporovaná verze ghostscriptu je  8.64<ref>[https://sourceforge.net/projects/ghostscript/files/GPL%20Ghostscript/8.64/ GPL ghostscript 8.64 na SourceForge]</ref>, ovšem nejnižší verze ghostscriptu, kterou lze stáhnout na odkazované stránce je 9.18.
 +
 
 +
Naštěstí aktuální kód z repozitáře '''GSDjVu''' lze s touto verzí sestavit a používat aniž by byla v konfliktu s distribuční verzí ghostscriptu (aktuálně verze 9.22)}}
 +
 
 +
user@stroj:~$ git clone https://git.code.sf.net/p/djvu/gsdjvu-git djvu-gsdjvu-git
 +
user@stroj:~$ cd djvu-gsdjvu-git
 +
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git$ mkdir BUILD
 +
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git$ cd BUILD
 +
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git/BUILD$ wget https://github.com/ArtifexSoftware/ghostpdl-downloads/releases/download/gs918/ghostscript-9.18.tar.gz
 +
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git/BUILD$ cd ..
 +
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git$ ./build-gsdjvu
 +
 +
 
 +
Skript <code>build-gsdjvu</code> si po spuštění nejprve vyžádá potvrzení, že jste seznámeni s licenčním ujednáním. Součástí licenčního ujednání je také informace o tom, k čemu se tato utilita vlastně hodí, takže rozhodně stojí za to si ho přečíst.
 +
 
 +
Pak se zeptá na adresář, do kterého máte stažen zdrojový kód ghostscriptu (<code>./BUILD</code>) a případně i zdrojáky pro další knihovny – ty ovšem není nutné stahovat, pokud máte nainatalovány hlavičkové soubory příslušných balíků z vaší distribuce. U Debianu stačí přes APT doinstalovat před kompilací tyto balíky:
 +
 
 +
root@stroj:~# apt-get zlib1g-dev libjpeg-dev libjpeg62-turbo-dev libpng-dev
 +
 
 +
Po odklepnutí skript rozbalí stažený tarball, opatchuje a nakopíruje vše co je potřeba, zkompiluje, a nakonec nainstaluje do podadresáře <code>./BUILD/INST/gsdjvu</code> se vším co je potřeba. Tento adresář si pak můžete přesunout dle potřeby, případně si z něj můžete (v Debianu) vyrobit instalační DEB balíček.
 +
 
 +
==== Použití ====
 +
==== Volby ====

Latest revision as of 18:30, 4 January 2018

Aplikace gsdjvu je shellový wrapper k binární instanci ghostscriptu[1], rozšířené o dva speciální ovladače, které umožňují přímý tisk do DjVu formátu. Původní zdrojový kód, jehož vlastníkem byla firma AT&T, byly patentově chráněn, proto byl součástí projektu DjVuLibre pouze skript djvudigital, který bylo možné použít pouze když měl nainstalovaný ghostscript tyto ovladače k dispozici.

R. 2005 však AT&T zdrojový kód uvolnila pod [CPL licencí], což umožnilo vznik jeho opensource mutace, která se mohla stát součástí DjVuLibre. Protože ale jde o kód který je stále závislý na zdrojácích ghostcriptu, je udržován v samostatném git repozitáři GSDjVu. Proto také není standardní součástí distribučních balíků DjVuLibre.

Chcete-li gsdjvu používat, nezbývá než se pustit do kompilace ze zdrojových kódů.

Kompilace gsdjvu[edit]

Upozornění Především je nutno upozornit, že kód není systematicky udržovaný. V README se sice dočtete, že podporovaná verze ghostscriptu je 8.64[2], ovšem nejnižší verze ghostscriptu, kterou lze stáhnout na odkazované stránce je 9.18.

Naštěstí aktuální kód z repozitáře GSDjVu lze s touto verzí sestavit a používat aniž by byla v konfliktu s distribuční verzí ghostscriptu (aktuálně verze 9.22)

user@stroj:~$ git clone https://git.code.sf.net/p/djvu/gsdjvu-git djvu-gsdjvu-git
user@stroj:~$ cd djvu-gsdjvu-git
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git$ mkdir BUILD
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git$ cd BUILD
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git/BUILD$ wget https://github.com/ArtifexSoftware/ghostpdl-downloads/releases/download/gs918/ghostscript-9.18.tar.gz
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git/BUILD$ cd ..
user@stroj:~/djvu-gsdjvu-git$ ./build-gsdjvu
…

Skript build-gsdjvu si po spuštění nejprve vyžádá potvrzení, že jste seznámeni s licenčním ujednáním. Součástí licenčního ujednání je také informace o tom, k čemu se tato utilita vlastně hodí, takže rozhodně stojí za to si ho přečíst.

Pak se zeptá na adresář, do kterého máte stažen zdrojový kód ghostscriptu (./BUILD) a případně i zdrojáky pro další knihovny – ty ovšem není nutné stahovat, pokud máte nainatalovány hlavičkové soubory příslušných balíků z vaší distribuce. U Debianu stačí přes APT doinstalovat před kompilací tyto balíky:

root@stroj:~# apt-get zlib1g-dev libjpeg-dev libjpeg62-turbo-dev libpng-dev

Po odklepnutí skript rozbalí stažený tarball, opatchuje a nakopíruje vše co je potřeba, zkompiluje, a nakonec nainstaluje do podadresáře ./BUILD/INST/gsdjvu se vším co je potřeba. Tento adresář si pak můžete přesunout dle potřeby, případně si z něj můžete (v Debianu) vyrobit instalační DEB balíček.

Použití[edit]

Volby[edit]

  1. [ https://cs.wikipedia.org/wiki/Ghostscript Ghostscript] je interpreter souborů ve formátu PostScript (.ps) a PDF, který lze použít jako filtr k jejich převodu do rastrové grafiky.
  2. GPL ghostscript 8.64 na SourceForge