QEMU

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

QEMU původně vznikl jako open source virtualizační nástroj, který umožňoval emulovat nejenom hardwarové vybavení virtuálního stroje, ale také architekturu virtuálního procesoru. Tím však byl do značné míry limitován i jeho omezený výkon. Oproti nativnímu prostředí bylo zpomalení 5 až 10 násobné. Proto původní vývojář QEMU - Fabrice Bellard - vyvíjel také jaderný modul kqemu, s nímž bylo zpomalení jen dvojnásobné. Ovšem ten nebyl open source.

Paralelně s ním byl vyvíjen také alternativní jaderný modul qvm86, ale jeho vývoj umřel r. 2005 a definitivně skončil poté co v lednu 2007 Sun uvolnil pod GPL2 VirtualBox Open Source Edition (OSE). Fabrice Bellard na tuto akci reagoval tím, že v únoru 2007 uvolnil pod GPL licencí i kqemu. Ovšem od QEMU verze 0.12.0 (uvolněné v srpnu 2009) je tento modul nepoužitelný, neboť jeho fungování je neslučitelné s možností mapování velkého množství paměti. A tak byl jeho další vývoj ukončen.

QEMU se od verze O.10.1 začalo pozvolna měnit ze samostatného virtualizačního nástroje v administrační nástroj pro KVM a od verze 0.11.0 také pro XEN. Bylo přitom využito jeho rozvinutých možností pro řízení a monitorování virtuálního stroje.

Od verze 0.8.1 bylo možné ke grafické konzoli QEMU přistupovat také vzdáleně, prostřednictvím VNC protokolu a v současné době (0.13.0) se pilně pracuje na integraci protokolu SPICE.