Open-vm-tools

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Open-vm-tools je sada utilit pro obsluhu virtuálního stroje v prostředí vmware. Původně proprietární produkt vmware-tools pro virtualizované unixové stroje fy. VMware, byl uvolněn v polovině r. 2007 jako open source. Do té doby bylo nutné pro každé novější jádro originální instalační zdrojáky patchovat (balík záplat byl šířen pod názvem vmware-any-to-any-update a poslední verze byla 117d )


Instalace modulů

Aby bylo možné tyto toolsy používat, je třeba nejprve zkompilovat jaderné moduly.

Pro bezproblémovou instalaci modulů je třeba použít zdrojáky aktuálně běžícího jádra ( nejlépe ještě před aplikací příkazu make-kpkg clean ) a stejnou verzi kompilátoru se kterou bylo jádro zkompilováno. U Debianu jsou zdrojáky pro kompilaci modulů v balíku open-vm-source</source> a kompilaci lze provést celkem triviálně pomocí nástroje module-assistant. Vytvořený instalační balíček lze pak použít pro všechny virtuální stroje, které používají stejné jádro, aniž by bylo nutné něco dalšího kompilovat.

Jaderné moduly

vmblock

Pozor! - modul je využitelný pouze pokud se ve virtuálním prostředí používá GUI

VMware Blocking File System - vmblock je ovladač který umožňuje drag n'drop komunikaci mezi virtuálním strojem a hostitelem. Aby jej bylo možné použít, je třeba mít modul vmblock zavedený ještě před spuštěním nástroje vmware-user, což lze zajistit jeho přidáním do souboru /etc/modules.

Po jeho zavedení se vytvoří v adresáři /proc/fs/vmblock dva nody (uzly); zařízení - dev a přípojný bod - mountPoint. V adresáři /tmp by měl být vytvořený adresář /tmp/VMwareDnD ( s právy nastavenými na 1777, aby kopírování fungovalo u pro obyčejné uživatele ) pokud není, je třeba ho vytvořit. Následuje příkaz:

mount -t vmblock none /proc/fs/vmblock/mountPoint

Po připojení přípojného bodu pak lze spustit vmware-user, který umožní kopírování obsahu schránky mezi hostitelem a virtuálem.

Pozn.: Před odpojením schránky je nutné nejprve vmware-user killnout, neboť má v připojeném adresáři vytvořenou svou instanci.

vmhgfs

VMware Host/Guest File System - Ovladač pro síťový souborový systém, který umožňuje namountovat adresář nasdílený z hostitelského stroje.

Při mountování se používá stejná syntaxe jako u NFS - hostitel:exportovaný_adresář. Místo hostitele se uvede ".host" a za exportovaný adresář "/". Je-li nasdílení deaktivováno, mountování selže.

vmmemctl

VMware Memory Control Driver - Ovladač pro správu paměti virtuálního stroje

vmxnet

VMware Virtual Ethernet Driver - Ovladač pro virtuální síťovou kartu.

vmsync

VMware Sync Driver - Ovladač, který používá nástroj vmware-guestd pro zmrazení a rozmrazení virtuálního stroje

vmci

VMware Virtual Machine Communication Interface - Ovladač který zajišťuje komunikaci mezi virtuálními stroji a hostitelem

http://pubs.vmware.com/vmci-sdk/

vsock

VMware Virtual Socket Family - Soket, který umožňuje komunikaci grafického prostředí mezi virtuálním strojem a hostitelem.

Skripty

V instalačním balíku open-vm-tools je také sada skriptů v adresáři /etc/vmware-tools, které jsou volány z hostitelského stroje při zastavování, spouštění, uspávání či probouzení virtuálu. Kromě nich je tam také skript..

vm-support

Při jeho spuštění jsou sesbírány nejdůležitější informace o virtuálním stroji, zabaleny do tgz archívu a přes vmware-xferlogs je tento soubor poslán do logu na hostitelském stroji. Odtamtud jej lze extrahovat nástrojem vmware-xferlogs na hostiteli.

Konzolové nástroje

Obsažené v balíku open-vm-tools

vmware-hgfsmounter

Symlink na mount.vmhgfs

mount.vmhgfs

vmware-hgfsclient

vmware-xferlogs

Utilita slouží pro export informací a souborů z virtuálu do logu na hostitelském stroji.

vmware-xferlogs enc soubor_k_odeslani.txt

Extrakce se provede opět nástrojem vmware-xferlogs, tentokrát ovšem na hostiteli..

vmware-xferlogs dec /cesta_k_logu/virtualni_masiny/vmware.log

Při extrakci je soubor přejmenován. Je-li souborů v logu více, pak jejich názvy začínají pořadovým číslem, jak byly postupně do logu vloženy.

vmware-checkvm

jednoduchá konzolová utilita, která pouze kontroluje je-li spuštěna ve virtualizovaném prostředí či nikoliv. Ačkoliv u ní v manuálu nejsou popsané žádné parametry, metodou pokus omyl jsem zjistil že:

bez parametrů - vrací verzi virtualizačního software - VMware software version 6 (good)

-h - vrací kromě verze virtualizačního software také verzi virtualizovaného hardware - VM's hw version is 4

-p - vrací typ virtualizačního software - Workstation

-r - vrací číslo, ovšem co má znamenat, netuším. Možná revizi open-vm - 1280 800

vmware-toolbox-cmd

vmware-guestd

Nástroje pro GUI

Obsažené v balíku open-vm-toolbox


vmware-toolbox

vmware-user