Difference between revisions of "Nápověda:Jak omezit přístup ke stránce"

From DCEwiki
Jump to: navigation, search
m
m
Line 1: Line 1:
Systém [[MediaWiki]] ve výchozím nastavení nemá žádné sofistikované možnosti nastavení přístupových práv uživatelům. Využívá pouze malou množinu přednastavených skupinových rolí. Nicméně to neznamená, že jemnější řízení přístupu k obsahu [[MediaWiki]] nebylo možní zajistit. Pro komplexnější [[ Nápověda: Nastavení práv pro mediawiki | nastavení přístupových práv ]] a řízení přístupu k obsahu stránek lze využít dostupná "rozšíření" ( viz [[ DCEwiki:Extensions ]] ).
+
Systém [[MediaWiki]] ve výchozím nastavení nemá žádné sofistikované možnosti nastavení přístupových práv uživatelům. Využívá pouze malou množinu přednastavených skupinových rolí. Nicméně to neznamená, že by jemnější řízení přístupu k obsahu [[MediaWiki]] nebylo možné zajistit. Pro komplexnější [[ Nápověda: Nastavení práv pro mediawiki | nastavení přístupových práv ]] a řízení přístupu k obsahu stránek můžete využít nainstalovaná "rozšíření" ( viz [[ DCEwiki:Extensions ]] ).
  
 
=Omezení na základě přístupu do jmenného prostoru=
 
=Omezení na základě přístupu do jmenného prostoru=

Revision as of 13:16, 8 August 2008

Systém MediaWiki ve výchozím nastavení nemá žádné sofistikované možnosti nastavení přístupových práv uživatelům. Využívá pouze malou množinu přednastavených skupinových rolí. Nicméně to neznamená, že by jemnější řízení přístupu k obsahu MediaWiki nebylo možné zajistit. Pro komplexnější nastavení přístupových práv a řízení přístupu k obsahu stránek můžete využít nainstalovaná "rozšíření" ( viz DCEwiki:Extensions ).

Omezení na základě přístupu do jmenného prostoru

Toto v podstatě nejtriviálnější omezení spočívá v tom, že je stránka s neveřejným obsahem vytvořena ve jmenném prostoru do kterého má přístup pouze pevně definovaná systémová skupina uživatelů.

Jmenný prostor se definuje přímo v konfiguračním souboru MediaWiki a k němu se natvrdo přiřadí skupina

Nastavení Private:hesla pro wiki

Z praktického hlediska je to však řešení poněkud nešikovné, protože..

 • Nastavení může provést pouze administrátor serveru natvrdo v kódu
 • Přístup nelze dynamicky měnit pro již existující stránky
 • Pro každou skupinu uživatelů je nutné definovat nový jmenný prostor a k němu vytvořit systémovou skupinu

Výhodu spatřuji snad jen v tom, že se nikdo mimo členy skupiny ke stránce nemá šanci dostat a je velmi nízká pravděpodobnost že by někdo nedopatřením povolil přístup nepovolané osobně.

Omezení na základě zamčení stránky

Nevyžaduje žádné speciální rozšíření, protože zamykat stránky mohou všichni členové skupin, které mají nastaveno oprávnění ... Výhodou je, že lze stránku zamknout pouze na určitý interval, po jehož uplynutí je stránka opět dostupná. Bohužel zamčením stránky lze omezit přístup jen velmi hrubě, neboť zamčení rozlišuje z hlediska uživatelských skupin pouze tři typy uživatelů - správce, přihlášené uživatele a anonymní uživatele.

Omezení na základě nastavení práv pro skupiny

 • V systému [MediaWiki] je několik výchozích uživatelských skupin
 1. user
 2. bureucrat
 3. sysop
 4. bot

Je-li nainstalováno rozšíření ... , lze vytvářet vlastní systémové skupiny a upravovat oprávnění podle potřeby. Bohužel tento způsob má několik nevýhod:

 • Členům skupiny nelze omezit práva jen jen jednu konkrétní stránku či jmenný prostor
 • Členství ve skupině a oprávnění pro skupinu mohou nastavovat pouze členové systémových skupiny, kteří mají přístup ke speciálním stránkám skrze něž se úpravy provádí
 • Autor stránky sám nemá žádnou možnost omezit přístup ke stránce na konkrétní uživatele

Situaci však řeší instalace rozšíření AccessControl

Omezení přístupu na základě uživatelských seznamů