Difference between revisions of "Čtení DjVu souborů"

From DCEwiki
Jump to: navigation, search
m (Zastaralé DjVu prohlížečky)
m (MS Windows)
Line 192: Line 192:
  
 
=== MS Windows ===
 
=== MS Windows ===
Open source prohlížečka DjVu dokumentů za jejímž vývojem stojí Андрей Жежерун (čti: Andrej Žežerun) je [http://windjview.sourceforge.net/ WinDjView]. Pro renderování stránek používá stejně jako '''Djview''' knihovnu '''DjVuLibre'''. První použitelná verze (0.4.2) byla uvolněna v r. 2006. Projekt je stále živý - poslední vydaná verze 2.1 je z 23. února 2015.
+
Open source prohlížečky DjVu dokumentů pro platformu MS Windows
  
Kromě této prohlížečky vytvořil její autor také nástroj pro tvorbu rejstříku (outline) - '''BookmarkTool'''. Jeho poslední verze 2.0 je z r. 2007 a oproti starší verzi 1.0 existuje i pro Mac Os X (první verze byla pouze pro MS Windows)
+
==== WinDjView ====
 +
Za vývojem této prohlížečky stál Андрей Жежерун<ref>Kromě této prohlížečky vytvořil její autor také nástroj pro tvorbu rejstříku (''[[DjVu/outline|outline]]'') - [https://sourceforge.net/projects/windjview/files/Bookmark%20Tool/ BookmarkTool]. Jeho poslední verze 2.0 je z r. 2007 a oproti starší verzi 1.0 existuje i pro Mac Os X (první verze byla pouze pro MS Windows)</ref> (čti: Andrej Žežerun) je [http://windjview.sourceforge.net/ WinDjView]. K renderování stránek používá (stejně jako [[djview]] knihovnu [[DjVuLibre]]. První použitelná verze (0.4.2) byla uvolněna v r. 2006, a poslední 2.1 je z 23. února 2015<ref>https://windjview.sourceforge.io/version-history</ref>.
  
 
=== Mac OS X ===
 
=== Mac OS X ===

Revision as of 10:41, 12 January 2018

Základním nástrojem pro práci s DjVu soubory jsou prohlížečky, které umožňují čtení již hotových DjVu dokumentů.

Ty mohou být dostupné buď ve formě pluginu do internetového prohlížeče, nebo jako samostatné aplikace.

Podpora prvků DjVu formátu v prohlížečkách

Djview (3.0) Djview (4.0) WinDjview 0.4.2 JavaDjVu 8.09 DjVu Browse plug-in 5.0.2 build 881 DjVu Browse plug-in 6.1.0 build 1492
Metainformace ne ano ne ne ne ne
Náhledy ano ano ano anoŠablona:rec ano ano
Rejstřík ne ano ano anoŠablona:rec ano ano
Rozšířená navigace ne ne ? ano ne ne
Zobrazování alternativního textu ano ano ano ne ano ano
oval oválné ohraničení oblasti ano ano neŠablona:rec ne ano ano
rect obdélníkové ohraničení oblasti ano ano ano ano ano ano
xor čárkovaný okraj ne ano ne ne ne ne
shadow_in stínovaný okraj oblasti ne ano ne ne ano ano
border viditelný okraj oblasti ano ano ano ano ano ano
border_avis ano ne ? ? ? ?
pushpin vložená poznámka ne anoŠablona:rec ne ano ne ano
line linka ne ano ne ano ne ano
arrow šipka na konci linky ne ano ne ano ne ano
none ne ano ne ? ne ne
phead záhlaví dokumentu ? ? ? ne ano ano
pfoot zápatí dokumentu ? ? ? ne ano ano

Plnotučné desktopy

Linux

Pro linux je k dispozici čtečka djview, která je součástí DjVuLibre. Její starší verze pužívala pro své GUI knihovny Qt3. Proto se označovala jako 3. Aktuální založená na Qt4, již má doplněnou řadu věcí co původní verzi 3 scházely a její vývoj stále aktivně probíhá.

Aktuální verze 4.10.3 již má podporu i pro Qt5. Podporuje rejstříky (outline), zvýraznění oblasti, oválné hyperlinky, zobrazování metainformací, atd. V současné době jde o nejlepší čtečku djvu souborů.

Plusy
- funguje zobrazování metainformací jak pro dokument, tak jednotlivé listy
- zobrazuje rejstříky a náhledy
- fungují vložené poznámky
- fungují všechny typy hyperlinků (typ polygon jsem nezkoušel )
- fungují vložené šipky
Mínusy
- nefunkční tisk přímo na tiskárnu (může být problém mojí distribuce)
- pracuje vždy s jedním dokumentem, tzn. při otevření nového dokumentu předchozí uzavře

Kromě ní umí s DjVu pracovat i jiné linuxové aplikace - např. Evince, Imagemagick, XnView, Irfan aj. Ovšem většinou se omezují pouze na zobrazení obrazové vrstvy. K renderování obrazu využívají knihovny DjVuLibre. Výjimkou je aplikace Imagemagick, která používí pro konverzi DjVu vlastní kód. Většina z nich však vůbec neumí pracovat s metainformacemi DjVu. čestnou výjimkou je v tomto směru Okular

MS Windows

Open source prohlížečky DjVu dokumentů pro platformu MS Windows

WinDjView

Za vývojem této prohlížečky stál Андрей Жежерун[1] (čti: Andrej Žežerun) je WinDjView. K renderování stránek používá (stejně jako djview knihovnu DjVuLibre. První použitelná verze (0.4.2) byla uvolněna v r. 2006, a poslední 2.1 je z 23. února 2015[2].

Mac OS X

MacDjView open source prohlížečka od stejného autora jako WinDjView. Vzhledem k tomu že verze 0.1.2 je první a poslední vydání z r. 2006, předpokládám že se už dále nevyvíjí. Mezi tím totiž začaly DjVu formát, zpravidla s využitím knihovny DjVulibre podporovat i jiné, rozšířenější čtečky elektronických knih.

Mobilní platformy

V současné době (r.2015), již existuje pro každou z mobilní platformu čteček které zvládají také DjVu formát celá řada. Rozdíl mezi nimi a těmi pro plnohodnotné OS je především v tom, že ty mobilní se většinou omezují pouze na zobrazování grafické informace a neumí využívat všech vlastností DjVu formátu. Jako je například zobrazení skrytých poznámek, využití hyperlinků, aj. Toto je pouze ilustrativní přehled:

VuDroid 
je open source prohlížečka DjVu a PDF dokumentů pro mobilní OS Android, kterou vyvíjí Pavel Tiunov.
NSR Reader 
Telefony Blackberry Q10 jsou založeny na operačním systému QNX, který umí spouštět také aplikace primárně určené pro Android. Existuje ale i tato nativní aplikace, která v některých parametrech Androidí aplikace předčí. Bohužel je placená

Zastaralé DjVu prohlížečky

Čistě z nostalgie zde zmíním i prohlížečky pro dnes již zastaralé mobilní systémy

Symbian 
Symbianu již na mobilních zařízeních definitivně zazvonil umíráček. Svého času pro mobilní Symbian 9.3 (s60v3) bývala k dispozici open source aplikace SymDjvu, kterou naprogramoval Алексей Зарянов (Alexej Zarjanov). Poslední verze 1.0 alpha byla uvolněna v červnu 2009. K renderování stránek využívala knihovnu DjVuLibre. V současnosti se již nevyvíjí a nemá ani žádný oficiální repozitář i když se stále kdesi na internetu válí.
Windows Mobile 2003/2005 
Pro zařízení s Windows Mobile, existuje prohlížečka PocketDjVu, kterou vyvíjel Igor Solovjov od konce r. 2006. Poslední dostupný build byl ve verzi 0.9.6.3. Její zdrojové kódy jsou ale stále dostupné - http://code.google.com/p/pocketdjvu
Windows CE 
I pro zařízení s MS Windows CE existovala open source prohlížečka DjVu formátu DjVuCE 0.1. I tuto aplikaci lze ještě z internetu vyšťárat.

Jediná multiplatformní prohlížečka naprogramovaná v Javě je Java DjVu Viewer. Je to už ale dávno mrtvý projekt - poslední verze (0.8.09) vyšla v říjnu 2005. Uvádím ji zde pouze proto, že na ni lze na internetu stále ještě narazit.

Když jsem ji naposled zkoušel, tak jsem musel subjektivně konstatovat, že stránky renderuje velmi pomalu, a nebyl k dispozici ani žádný dialog s bližšími informacemi o stránkách ve svázaném dokumentu. Byla zde sice nějaké podpora záložek (outline), a editaci textu (pro výběr textu se hlavní okno přeplo do módu, který vypsal podobný výstup jako djvutxt (DjVuLibre), ale celkově to nebylo použitelné.

  1. Kromě této prohlížečky vytvořil její autor také nástroj pro tvorbu rejstříku (outline) - BookmarkTool. Jeho poslední verze 2.0 je z r. 2007 a oproti starší verzi 1.0 existuje i pro Mac Os X (první verze byla pouze pro MS Windows)
  2. https://windjview.sourceforge.io/version-history