Čtení DjVu souborů

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.

Základním nástrojem pro práci s DjVu soubory jsou prohlížečky, které umožňují čtení již hotových DjVu dokumentů.

Ty mohou být dostupné buď ve formě pluginu do internetového prohlížeče, nebo jako samostatné aplikace.

Podpora prvků DjVu formátu v prohlížečkách

Poznámka Z následujícího přehledu byly vyřazeny již zastaralé verze aplikací pro čtení DjVu souborů, které již nejsou běžně ke stažení.

Všechny uvedené aplikace lze zprovoznit v linuxovém prostředí – aplikace pro MS Windows jsem testoval pod wine v prostředí PlayOnLinux.


Základní funkcionality DjVu prohlížeček
Jméno aplikace Taby Podpora pro EXIF Podpora pro XMP Náhledy Rejstřík Hyperlinky Podpora textové vrstvy Zobrazování alternativního textu v bublině Záhlaví a zápatí při tisku[1]
Djview (4.10) ne ano ne ano ano ano ano ano ne
JavaDjVu 8.09 ne ne ne ne ano ano ano ano ne[2]
DjVu Browse plug-in 6.1.4 build 35467 ano ne ne ano ano ano ano ano ano
qpdf ano ano ne ano ano ano[3] ano ano ne
Zathura ne ne ne ne ne ano[4] ano ne ne
SumatraPDF ano ne ne ne ano ano ano ne ne


Podpora dsed elementů
Jméno aplikace url oval rect poly xor shadow_in border border_avis pushpin line arrow none
Djview (4.10) ano ano ano ano ano ano ano ano ano ano ano ano
JavaDjVu 8.09 ano ano ano ano ano ne ano ? ano ano ano ano
DjVu Browse plug-in 6.1.4 build 35467 ano ano ano ano ano ano ano ano ano ano ano ano
qpdf ano ano ano ano ne ne ne ne ? ? ? ne
Zathura ne ne ano ne ne ne ne ne ne ne ne ne
SumatraPDF ano ano[5] ano[5] ne ne[5] ne[5] ne[5] ne[5] ne ne ne ne[5]
  1. Podpora elementů phead a pfoot
  2. Nemá podporu tisku
  3. Aktivní oblasti s odkazy jsou trvale viditelné.
  4. Aktivní oblasti s odkazy jsou defaultně skryté. Zobrazí se jen v případě, že je stisknuta na stránce s odkazy klávesová zkratka Shift+f.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 Okraj se u odkazů nikdy nezobrazuje

Plnotučné desktopy

Linux

Pro linux je k dispozici čtečka djview, která je součástí DjVuLibre. Její starší verze pužívala pro své GUI knihovny Qt3. Proto se označovala jako 3. Aktuální založená na Qt4, již má doplněnou řadu věcí co původní verzi 3 scházely a její vývoj stále aktivně probíhá.

Aktuální verze 4.10.3 již má podporu i pro Qt5. Podporuje rejstříky (outline), zvýraznění oblasti, oválné hyperlinky, zobrazování metainformací, atd. V současné době jde o nejlepší čtečku djvu souborů.

Plusy
- funguje zobrazování metainformací jak pro dokument, tak jednotlivé listy
- zobrazuje rejstříky a náhledy
- fungují vložené poznámky
- fungují všechny typy hyperlinků (typ polygon jsem nezkoušel )
- fungují vložené šipky
Mínusy
- nefunkční tisk přímo na tiskárnu (může být problém mojí distribuce)
- pracuje vždy s jedním dokumentem, tzn. při otevření nového dokumentu předchozí uzavře

Kromě ní umí s DjVu pracovat i jiné linuxové aplikace - např. Evince, Imagemagick, XnView, Irfan aj. Ovšem většinou se omezují pouze na zobrazení obrazové vrstvy. K renderování obrazu využívají knihovny DjVuLibre. Výjimkou je aplikace Imagemagick, která používí pro konverzi DjVu vlastní kód. Většina z nich však vůbec neumí pracovat s metainformacemi DjVu. čestnou výjimkou je v tomto směru Okular

MS Windows

Open source prohlížečky DjVu dokumentů pro platformu MS Windows

WinDjView

Za vývojem této prohlížečky stál Андрей Жежерун[1] (čti: Andrej Žežerun) je WinDjView. K renderování stránek používá (stejně jako djview knihovnu DjVuLibre. První použitelná verze (0.4.2) byla uvolněna v r. 2006, a poslední 2.1 je z 23. února 2015[2].

Mac OS X

MacDjView open source prohlížečka od stejného autora jako WinDjView. Vzhledem k tomu že verze 0.1.2 je první a poslední vydání z r. 2006, předpokládám že se už dále nevyvíjí. Mezi tím totiž začaly DjVu formát, zpravidla s využitím knihovny DjVulibre podporovat i jiné, rozšířenější čtečky elektronických knih.

Mobilní platformy

V současné době (r.2015), již existuje pro každou z mobilní platformu čteček které zvládají také DjVu formát celá řada. Rozdíl mezi nimi a těmi pro plnohodnotné OS je především v tom, že ty mobilní se většinou omezují pouze na zobrazování grafické informace a neumí využívat všech vlastností DjVu formátu. Jako je například zobrazení skrytých poznámek, využití hyperlinků, aj. Toto je pouze ilustrativní přehled:

VuDroid
je open source prohlížečka DjVu a PDF dokumentů pro mobilní OS Android, kterou vyvíjí Pavel Tiunov.
NSR Reader
Telefony Blackberry Q10 jsou založeny na operačním systému QNX, který umí spouštět také aplikace primárně určené pro Android. Existuje ale i tato nativní aplikace, která v některých parametrech Androidí aplikace předčí. Bohužel je placená

Zastaralé DjVu prohlížečky

Čistě z nostalgie zde zmíním i prohlížečky pro dnes již zastaralé mobilní systémy

Symbian
Symbianu již na mobilních zařízeních definitivně zazvonil umíráček. Svého času pro mobilní Symbian 9.3 (s60v3) bývala k dispozici open source aplikace SymDjvu, kterou naprogramoval Алексей Зарянов (Alexej Zarjanov). Poslední verze 1.0 alpha byla uvolněna v červnu 2009. K renderování stránek využívala knihovnu DjVuLibre. V současnosti se již nevyvíjí a nemá ani žádný oficiální repozitář i když se stále kdesi na internetu válí.
Windows Mobile 2003/2005
Pro zařízení s Windows Mobile, existuje prohlížečka PocketDjVu, kterou vyvíjel Igor Solovjov od konce r. 2006. Poslední dostupný build byl ve verzi 0.9.6.3. Její zdrojové kódy jsou ale stále dostupné - http://code.google.com/p/pocketdjvu
Windows CE
I pro zařízení s MS Windows CE existovala open source prohlížečka DjVu formátu DjVuCE 0.1. I tuto aplikaci lze ještě z internetu vyšťárat.

Jediná multiplatformní prohlížečka naprogramovaná v Javě je Java DjVu Viewer. Je to už ale dávno mrtvý projekt - poslední verze (0.8.09) vyšla v říjnu 2005. Uvádím ji zde pouze proto, že na ni lze na internetu stále ještě narazit.

Když jsem ji naposled zkoušel, tak jsem musel subjektivně konstatovat, že stránky renderuje velmi pomalu, a nebyl k dispozici ani žádný dialog s bližšími informacemi o stránkách ve svázaném dokumentu. Byla zde sice nějaké podpora záložek (outline), a editaci textu (pro výběr textu se hlavní okno přeplo do módu, který vypsal podobný výstup jako djvutxt (DjVuLibre), ale celkově to nebylo použitelné.

  1. Kromě této prohlížečky vytvořil její autor také nástroj pro tvorbu rejstříku (outline) - BookmarkTool. Jeho poslední verze 2.0 je z r. 2007 a oproti starší verzi 1.0 existuje i pro Mac Os X (první verze byla pouze pro MS Windows)
  2. https://windjview.sourceforge.io/version-history